Дитячо - юнацька футбольна ліга України

Історія футболу України 1878-1914

 

Через деякий час почав з'являтися футбол і в інших містах країни. У 1890- му році цей спорт з'явився в Львові , в 1893 -му - в Ужгороді , в 1901 -му - на Буковині. У сучасній столиці України , Києві , з'явився футбол в 1900 -му році. А в 1911 -му в Києві з'явилася футбольна ліга ( в тому ж році вона з'явилася і в Одесі).

1894 - перший документально зафіксований матч.
"За даними обсерваторії Львівської політехніки 14 липня 1894 денна температура становила +24 ° C. У ті дні у Львові проходила виставка досягнень : організовувалися конференції інженерів , літературознавців , гостям міста демонстрували нову трамвайну лінію , яка вела до Стрийського парку та ін У рамках виставки , на поле у Стрийському парку , відбулася міжміська гра між командами , які представляли спортивно- гімнастичний товариство « Сокіл» - Львів проти Кракова.
Матч почалася 14 липня 1894 року в 17:00 . Львів'яни грали у білих футболках та сірих гімнастичних штанях , а гості - у білих футболках і синіх штанях. Поєдинок судив професор Виробек з Кракова. На стадіоні місткістю 10 000 глядачів зібралося близько 3 000 людей. Гра тривала 7 хвилин - до першого забитого гола. Цей м'яч провів другокурсник учительської гімназії Влодзімеж Хомицький , який діяв на лівому боці поля.

Тактики і стратегії в діях футболістів майже не було - головним завданням було проштовхнути м'яч повз воротаря у ворота . Стійками воріт служили два прапорці уткнутих в землю."

Слід зазначити , що в той час футбол носив більш локальний характер , ніж зараз : міські чемпіонати, міські кубки , міські футбольні ліги , навіть міські збірні . Однак , природно , був і чемпіонат країни.

У 1900 -х роках перші футбольні клуби виникають у багатьох містах України - ініціаторами є переважно молодь , студенти вищих шкіл. У багатьох містах першими гравцями були робітники і моряки з країн Європи.

Перший офіційний матч відбувся 15 серпня 1901 , збірна Ужгорода програла однією з найсильніших угорських команд БАК 0:3. 

« Сокільське рух » , засноване чехами в середині XIX століття , було причетне до розвитку гри в Києві. Перша команда - «Південь» ( 1902 ) складалася в основному з чехів. Згодом її перейменовано в « Сокіл». Одним з вогнищ київського футбольного руху був Політехнічний інститут , студенти якого створили команду «Політехніки» (1906). У 1911 році 6 київських клубів організували міську лігу : « Любителі спорту» , Спортивно- гімнастичний Гурток при Київському Політехнічному інституті , Кружок «Славія» , Кружок «Спорт» , Польське гімнастичний Суспільство і Гурток «Фенікс». Виграли турнір « політехніки ».
У Львові студенти першої школи утворили ФК « Слава» , який згодом став предком клубу « Чарні » (1903 ), свою спортивну команду зробила четверта гімназія - КГС ( Клуб Гімнастичний - Спортивний , 1904). Цю команду через 3 роки перейменовують в « Погонь » - у міжвоєнний період команда буде одним із флагманів польського футболу . Учні 3 і 6 гімназій створили команду « Лехія » (1905). Перші чемпіони міста - « Чарні ».
1909 - З нами статут «Одеського гуртка футболу» ( ОКФ ) . У грудні 1910 була створена одеська футбольна ліга ( ГФЛ ) . 20 лютого 1911 стартував перший футбольний чемпіонат Одеси , участь в якому взяли п'ять команд : ОБАК , Ш. К. , ОКФ ( Одеський кружок футболу), «Вікторія» , « Стад де Одеса» ( пізніше « Спортинг - клуб »). Цікаво , що в 1912 р. ГФЛ вступила у Всеросійський футбольний союз , а 20 жовтня 1913 , перемігши у фінальному матчі збірну Санкт -Петербурга ( 4:2) , збірна Одеси стала чемпіоном Російської імперії.
Одеські історики описують ті події з притаманним їм гумором:

«Збірна Петербурга , яка перемогла збірну команду Москви , для остаточного виявлення чемпіона країни повинна була зустрітися з переможцем Півдня , а це була Одеса . За жеребом приймати супротивників випало Одесі. Столичні футболісти , очолювані знаменитим Бутусовим , вважали гру з Одесою для себе тягарем , але оскільки за регламентом розібратися з якимись одеситами все ж було потрібно , петербуржці вирушили на південь , як на прогулянку. Але , коли команди вже вишикувалися на поле , і раптом з'явився хлопчик , дбайливо несе чарку горілки , яку перекинув у себе капітан збірної Одеси , петербуржці зрозуміли : здається, справа серйозно. Загалом , столичні аси " продули під чисту " .
Однак , 15 грудня того ж року на з'їзді Всеросійського футбольного союзу розіграш першості Росії 1913 р. було визнано недійсним з не зовсім зрозумілих причин. Мовляв , у збірній Одеси грали легіонери з англійської команди ОБАК . Легіонерів було троє , а за регламентом їх могло бути тільки двоє. Хитрість полягала в тому , що ніякого регламенту не існувало. Наприклад , збірна Юзівки (нині Донецьк ) в тій першості виставляла на гру 6 іноземців. Але " зварганити " регламент заднім числом було хвилинною справою . Скасувати матч було не можна , і тоді Всеросійський футбольний союз застосував " тактичну заготовку " : просто скасував усі першість країни 1913 року. Так Одеса стала Чемпіоном " неіснуючого " ​​першості 1913 року. ».

У 1914 році ужгородська команда УАЦ стала чемпіоном Північно -Східної Угорщини. 

Ukrainian English French German Italian Russian Spanish

Огляд матчів

дк 5