Дитячо - юнацька футбольна ліга України

Історія футболу України 1921-1940

 

Найкращі команди грали у Харкові — тодішній столиці республіки. Всі 7 першостей УРСР у 1921-31 роках виграли саме харків'яни.У 1922 році вона під прапором України посіла друге місце в чемпіонаті РРФСР. А в 1924 році харків'яни перемогли у першому офіційному чемпіонаті СРСР. У 1928 році збірна України знову дійшла до фіналу , де поступилася 0:1 москвичам ( турнір , природно , проходив у Москві).  Коли у СРСР вирішили організувати перший чемпіонат країни для колективів міст та республік, представник Харкова — «Штурм»,став переможцем зональних змагань на Україні.

«Штурм» (1925 р.)

 

У московських плей-оф, «Штурм» у півфіналі розгромив збірну Закавказької РСР — 4:0, а у фіналі несподівано переграв команду Ленінграду — 2:1. Серед найкращих гравців 1920-х та 30-х рр. з першої столиці УРСР були футболісти збірної СРСР: Микола Кротов, Іван Привалов, Микола таКостянтин Фоміни та Олександр Бабкін. 1927 року засновано «Динамо» (Київ).У 1932 році команда міста Києва вперше стала чемпіоном республіки , перервавши гегемонію харків'ян. Через два роки столицею УРСР стане Київ , і він же стане лідером республіканської футболу. Перша міжнародна гра збірної України на рівні національних команд відбулася в Києві в серпні 1933 року. Матч зі збірною Туреччини пройшов у взаємних атаках , у впертій боротьбі і завершився перемогою українських гравців з рахунком 3:2. З 1936 року кращі українські команди стали брати участь в чемпіонаті СРСР для клубів.

Саме «Динамо» було єдиною українською командою у найвищій лізі першого чемпіонату СРСР 1936. «Динамівці» зайняли 2 місце. Але за чемпіонство боролися тільки сильні московські клуби («Динамо» та«Спартак»), а найвищим довоєнним показником киян залишилось віце-чемпіонство 1936.

У багатонаціональному Львові було кілька сильних команд, кожна з який мала специфічну назву. Польські імена носили 2 найпотужніші клуби міста — «Поґонь» і «Чарні», які регулярно виступали у найвищій лізі. Сильною командою була і «Гасмонея», де грали євреї. Іншими провідними командами міста були «Лехія» і футбольна дружина спортового товариства «Україна». «Поґонь» провела всі 13 довоєнних турнірів вищої ліги, «Чарні» — 7, «Гасмонея» — 2 і «Лехія» — один. Всі галицькі команди виступали у чемпіонаті Львівської та Станіславської окружної ліги, переможець якої виходив до найвищої ліги. Серед нельвівських дружин варто згадати колективи: «Ревера» (Станиславів), «Юнак» (Дрогобич) та «Погонь» (Стрий)
«Поґонь» (Львів) 4 рази ставала чемпіоном Польщі (1922, 1923, 1925, 1926). До національної команди Польщі викликали  гравців клубу.


У першому (та єдиному довоєнному) Кубку Польщі львівська «Спарта» дісталася до фіналу, де програла краківській «Віслі» (0:2).

«Спарта»(Львів)


Після вторгнення радянських військ у вересні 1939 усі клуби ліквідували, створивши натомість нові з «пролетарськими» назвами: «Динамо», «Спартак» та ін.
Найсильніші команди Волині: ВКС (Військовий Клуб Спортивний), «Гасмонея» та «Сокіл» (усі — Рівне), ПКС та ВКС (Луцьк), ВКС (Ковель) у 1922-27 рр. грали у Люблінській окружній лізі, а з 1929 р. — у Волинській окружній лізі але на загальнопольському рівні успіхів не досягали.
Центром закарпатського футболу був Ужгород. Найпопулярнішою командою краю став Спортивний Клуб «Русь», створений у 1925. Ця команда була постійним переможцем першості Закарпаття у 1929–1934 роках. СК «Русь» вигравав чемпіонати Словаччини у 1933 та 1936 роках і був одним з найвідоміших клубів країни. Команда однією з перших у світі почала літати на виїзні ігри на літаку, за що отримала назву «літаюча команда вчителів».


Ukrainian English French German Italian Russian Spanish

Огляд матчів

дк 5