Дитячо - юнацька футбольна ліга України

Розвиток футболу в Німеччині

 

Олександр Побегалов. Розвиток футболу в Німеччині

У 70-ті і 80-ті роки минулого вже століття, на радянському телебачення досить популярна була передачка з дружньої НДР з здавалося вічним її провідним Герхардом Адольфом (Аді) «Роби з нами, роби як ми, роби краще нас». Ось і зараз німці немов закликають вчитися у них, як треба готувати молодь до дорослого футболу і звідки брати таланти. Актуально це було і 6-8 років тому, і тим більше зараз коли збірна Німеччини нарешті виграла Кубок світу з футболу. Тренер ярославського «Шинника» Олександр Побегалов побував в Німеччині на початку року, розповідає у своїх нотатках, як побудована робота дитячо-юнацької академії дортмундської «Боруссії».

Акцент на інновації

Німецький футбольний союз довгий час працював за програмою Берті Фогтса. Його концепція розвитку, запропонована ще в середині 80-х, зазнала краху: збірні різних вікових перестали вигравати медалі, а талановиті футболісти практично перестали з'являтися на німецькій землі. У зв'язку з цим на посаду спортивного директора був запрошений Маттіас Заммер, який переглянув багато нюансів при підготовці підростаючого покоління. У підсумку Федерація футболу Німеччини розробила спеціальну Програму розвитку дитячо-юнацького футболу. Суть цієї філософії - формування ефективної концепції досягнення успіху. У Німеччині вчасно зробили правильні висновки і звернули увагу, що футбол не стоїть на місці, а постійно розвивається. Таким чином, акцент був зроблений не на величезні традиції німецького футболу, а на інновації. Основна спрямованість - пошук і розвиток талантів. Для розвитку талантів важлива кожна сходинка в системі федерації. Федерації, клуби або школа - все це однаковою мірою важливо для того, щоб у майбутньому з юних футболістів вийшов толк. Якщо упустити хоча б одну з цих ступенів, успіху не буде.

А починається все з трьох років. Саме в цьому віці діти отримують перші уроки. Заняття проводяться в дитячих садках - два рази на тиждень. Присутній м'яч, різнобічні гри. Основна спрямованість - обширне навчання руху.

Організовані заняття в клубах проходять з п'яти років. Діти отримують перші футбольні навички під керівництвом волонтерів - вельми кваліфікованих тренерів, які працюють за символічну плату.

Тренування в академії

Реалізація програми Розвитку дитячо-юнацького футболу почалася з того, що за всіма 16 землям Німеччини були відібрані 387 полів для тренувань юних футболістів. За простими футбольними школами стежать регіональні академії, а за тими, хто потрапляє туди, спостерігають клуби.

У групи, що працюють за програмою Федерації, набираються діти з 9 річного віку. Потрапити в академію можуть тільки самі обдаровані хлопчаки. Конкуренція найвища. У молодших групах займається не більше 15 осіб. Раніше в одній групі могли тренуватися по 25-30 і більше дітлахів. Німці зрозуміли, що так справа не піде. Не можна, щоб в одній віковій команді займалося більше 15 осіб (в старших вікових групах займається по 18 чоловік). Інакше буде страждати якість, і не всі гравці отримають належну увагу тренера. Тренування проводяться чотири рази на тиждень і починаються для молодших (9-11-річних) в 16.30, для старших (12-19-річних) - о 18.00.

У дітей з 9 до 13 років - чотири заняття на тиждень. П'ятниця - день вільного відвідування. Найдивовижніше, що приходять все. У п'ятницю влаштовують день піци. Тренер може купити піцу за великі досягнення і поїсти разом з хлопцями.

Тренування проводить головний тренер і його асистент, при цьому між полями ходить головний тренер школи і чотири стажиста - тренери молодших віків, що дивляться свою майбутню роботу і групу, яку вони візьмуть на наступний рік. Поясню. Вони дивляться тренування команди за рік до того, як візьмуть цю команду. Цікавий факт: всі травмовані футболісти будь-якого віку присутні на кожному тренуванні. Вся справа в тому, що йде футбольну освіту. Відбір в академію у вищому розумінні цього слова дуже серйозний. Динаміку розвитку юного футболіста відстежують по тестах, що проводяться два рази на рік. Німецький футбольний союз розпорядженні повну інформацію про талановитих футболістів, та не просто збирає дані на сервері, але і звіряє кращі показники. База даних всіх гравців регіональних центрів ведеться з раннього віку. Спецрада академії розмовляє з батьками учнів і розповідає, що виходить у хлопчиська, а що - ні. Більше того дитина може бути попереджений заздалегідь, що через шість місяців можливе буде відрахований. Якщо він не влаштовує "Боруссію", то його може запросити інший клуб - знову ж по баз даних. Крім усього клуби несуть моральну відповідальність за майбутнє тих, хто не зможе пробитися у великий футбол. Їх цікавить розвиток особистості, щоб були грамотні і інтелектуально розвинені люди. Тому за погані оцінки з академії можуть відрахувати навіть талановиту дитину

Тренер з функціональної підготовки - Жінка

Під більш пильним контролем Федерації футболу Німеччини знаходяться хлопці після 12 років. Для кожної вікової групи розписані і регламентовані форми проведення занять.

Не треба думати, що всі чотири тренування на тиждень проходять в одному стилі. У німецьких академіях заняття різної спрямованості. Там навіть є тренер з функціональної підготовки, який проводить розминку. Приміром, разогревочная частина заняття перед вбеганіем в гірку займає 30 хвилин. Потім йде важка робота на максимальній швидкості: дві серії по 6 повторів, 90 секунд пауза Між вбеганіямі, довжина гірки - 40 метрів.

До слова, в академії дортмундської "Боруссії" тренером з функціональної підготовки є жінка - чемпіон Німеччини з семиборства. Вона працює в школі на професійній основі і користується повагою учнів, слухаються її беззаперечно. Після хвороби або травми хлопців не допускають до загальної групи. Обов'язок тренера з фізпідготовки - доводити футболістів до загальної групи через спеціальний комплекс вправ.

Ефективність тренувань

Просто вразила висока інтенсивність і щільність тренувань, - продовжує Побегалов. - Дуже важка, божевільна робота по динаміці. Всі носяться як очманілі, під час пауз йде чітка, цілеспрямована робота. Тренери в академіях тільки встигають підбадьорювати своїх підопічних - "Швидше, швидше, бистреее". Дуже велика увага приділяється розминці, роботі ніг, частоті, розвитку координаційних і технічних навичок, які повинні бути доведені до автоматизму. Зробив важливе спостереження: за часом вони працюють менше нас, а за якістю - набагато краще. Вони не шукають легких шляхів. Відразу починають навчати техніці в русі, передачам на третю, а ігрові вправи виконуються під тиском. Чим старше група, тим вище рівень опірності.

Уявляєте, над пресингом починають працювати вже з 13 років. Не просто моделюють вправи, а весь час з Догравання. Приміром, проста вправа в трійках, п'ятірках завершується ударом, який триває грою. Пробив - і відразу пішла гра.

Професія тренера стала престижною і високооплачуваною

Реалізовувати програму допомагає неймовірна глибина тренерських ресурсів у Німеччині. У цій країні дуже серйозна система навчання. Там треба пройти цілі курси, щоб отримати ліцензію. Важливий момент - роль держави, яке зробило професію дитячого тренера почесною шанованою і високооплачуваною. При цьому з дітьми до 12 років працюють громадські працівники за чисто символічну плату (професіоналізм і якість роботи не страждає). І тільки зі старшими віками працюють добре оплачувані фахівці.

Чесно кажучи, не тактовно було цікавитися у німців яка зарплата у дитячих тренерів. Зауважу, що там дуже висока тренерська конкуренція. Працюють найкращі фахівці. Перед тим як працювати в академії зі старшими віками, необхідно проявити себе на громадських засадах у молодших групах. Важлива умова: всі тренери зобов'язані пройти ліцензування та навчання.

Батьки не втручаються в роботу тренера

Дисципліна у німців в крові, вона проявляється у всьому, у всіх дрібницях. Дисципліна - це святе, а почуття колективізму - не порожні слова. Скажімо, на тренування всі групи з роздягальні виходять одночасно - за п'ять хвилин до початку заняття. Також йдуть всі разом з тренувального заняття.

У Німеччині тиск на дитячих тренерів з боку батьків, спонсорів не проходить. Це у нас в деяких школах прийнято "пригрівати" конвертами. А за кордоном такі номери не прокочують. Спробуй тільки скажи що-небудь зайве, одразу опинишся на вулиці.

Впало в око дуже шанобливе ставлення один до одного. Хамство припиняється на корені.

Випускник академії - готовий продукт для дорослого футболу

Виходить з академії - гравець готовий для дорослого футболу, - переконаний Побегалов. - З групи дев'ятнадцятирічних гравців будь-якого можна брати в команду майстрів. Не один талановитий хлопчисько не пропаде для футболу. Базове навчання на найвищому рівні. Футболіст відповідає координаційним вимогам найвищого рівня. Вчити нічому, необхідно тільки удосконалювати майстерність і прикріплювати філософію свого клубу.

Зрозуміло, що без чіткої організації процесу втілити в життя ігрову філософію неможливо. Німецький футбольний союз виділив для себе сім щаблів розвитку футболіста:

1. Широке навчання руху (3-6 років, Bambini - U7)

Рух і різнобічні гри в клубі, дитячому садку чи школі.

2. Навчання техніко-тактичної різнобічності (7-10 років, F-юніори та E-юніори - U8-U11)

Різнобічне заняття спортом і гра у футбол в клубі або в школі.

3. Спеціальна футбольна базова тренування (11-14 років, D-юніори та С-юніори - U12 U15-)

Тренувальні центри, програма РОС із розвитку талантів, юнацький клубний футбол.

4. Початок спеціалізованих тренувань (15-18 років, В-юніори і А-юніори - U16 U19-)

Тренувальні центри / елітні футбольні школи, юніорські національні збірні (U15, U16, U17, U18), розвиток талантів у ліцензованих клубах.

5. Перехідні тренування з правильним навантаженням (17-20 років, перспективні футболісти)

Ліцензовані клуби, національні збірні (U19, U20, U21), вищий аматорський рівень.

6. Удосконалення (21-29 років, провідні гравці)

Бундесліга, 2-3 ліги, міжнародні клубні турніри

7. Стабілізація (провідні гравці)

Необхідно відзначити, що через роки програма підготовки принесла свої плоди і хороші футболісти пішли як з конвеєра, за час роботи Заммера німці ставали чемпіонами Європи у всіх вікових категоріях - (U17-U21). Зараз вони можуть виставити фактично в будь-якому віці трьох однакові національні збірні. Але ж які були до цього провали ...

Театр футболу

Відвідування футбольного матчу - ще один пункт призначення відрядження в Дортмунді, потрапивши на гру чемпіонату Німеччини "Боруссія" - "Байєр", я опинився в театрі футболу. Сказати, що був вражений - це нічого не сказати. Про свої враження можна довго розповідати. Німеччина - країна футболу. Цей вид спорту - як національна гордість. Години за три до гри жителі міста починають підходити до стадіону. Всі екіпіровані в кольори "Боруссії". Коли опиняєшся на стадіоні, то скрізь крім гостьової трибуни, тебе оточують "жовто-чорні" кольору. За пару хвилин до матчу на трибунах яблуку ніде впасти. Причому на футбол йдуть сім'ями. Не уявляєте, скільки дітей і жінок на футболі! Але найбільше захоплює сама постановка шоу, вистави. Одним словом тут все створено для того, щоб уболівальник отримав задоволення від гри і відчув атмосферу свята. Він може спокійно подивитися футбол, поїсти, поспілкуватися.

До слова, потрапити на футбол у Німеччині - дороге задоволення і не так вже й легко. Найдешевший квиток - 30 Євро на фанатську трибуну, а найдорожчий - 1500 Євро в VIP-ложу ,. Але й за таку суму квитків не дістати. Стадіон у Дортмунді вміщує 80000 глядачів, але тільки перед сезоном 50000 абонементів змітаються, немов гарячі пиріжки. Решта квитків розходяться вліт по інтернету. Чи варто говорити що навколо матчу, в якому зустрічалися сусіди по турнірній таблиці, ажіотаж був божевільний.

Чи застосовна німецька система по роботі з молоддю в наших умовах?

Уважно вивчивши проекти та ідеї дитячо-юнацького футболу Німеччини, виникає питання: як правильно адаптувати цю програму під наші умови. Все-таки країни різні, умови різні і в кожному місці потрібен свій індивідуальний підхід. І взагалі чи варто зараз бігом бігти до Німеччини і перетягувати їх систему підготовки, яким завгодно способом?

Ні в якому разі. Не треба все сприймати, що в Німеччині все відмінно, а у нас все погано. Цей всього лише наші спостереження і зовсім необов'язково працювати за цим рекомендаціям. Не секрет, що все вирішують фінансові можливості. У Німеччині державна програма передбачає мільйонні вкладення в розвиток інфраструктури. Там для хлопчаків з малих років створені всі умови для тренувань. Діти забезпечені всім необхідним для тренувальних занять: всілякий тренувальний інвентар, екіпірування. Екіпіровані всі вікові групи - любо дорого подивитися! Причому кожна команда має свою роздягальню і навіть маленьким перуть і вивішують форму. Я збився з рахунку, скільки на території академії футбольних воріт різних розмірів. Причому всі вони на коліщатках, що дозволяє без видимих ​​зусиль перекочувати їх з місця на місце. Говорити про якість полів не доводитися - більярдний стіл. Всього на території академії восьмій полів, які ні в чому не поступаються таким же газонах для дорослих команд. Вони розташовані дуже гармонійно і перехід з одного поля на інше не проблема. Між полями викладена тротуарна плитка.

Сподобалося, що на всіх тренувальних базах є кросові траси і піщані коробки, які корисні для зміцнення опорно-рухової системи і гомілковостопних суглобів. Крім цього є стаціонарні майданчики для тенісбол.

джерело:sovsport.ru

Ukrainian English French German Italian Russian Spanish

Огляд матчів

дк 5