Дитячо - юнацька футбольна ліга України

Система дитячо-юнацького футболу в Німеччині

 

622024055
У Німеччині, як і в усьому світі, гостро стоїть проблема пошуку і виховання юних талантів. У зв'язку з цим Німецький футбольний союз розробив спеціальну програму розвитку дитячо-юнацького футболу.

Німецька система підготовки футболістів функціонує як єдиний комплекс, що включає в себе групи, що працюють під егідою Федерації, футбольні школи, що працюють під егідою професійних клубів, групи підготовки професійних клубів.

Реалізація Програми розвитку дитячо-юнацького футболу почалася з того, що за всіма 16 землям Німеччини були відібрані 387 полів для тренувань юних футболістів. У групи, що працюють за програмою Федерації, набираються діти з 10-12-річного віку. У молодших групах займається не більше 15 осіб. Тренування проводяться по понеділках і починаються для молодших (10-12-літніх) о 17.00, для старших (13-16-літніх) - о 18.30.

Діти набираються тренерами груп за рекомендацією їхніх колег з команд району після перегляду матчів, турнірів (з адміністративно-територіальним поділом Німеччини більші формування, землі, діляться на округи та райони. - Прим.ред.). Прийняті в групу юні футболісти повинні проживати не далі ніж в 25 кілометрах від місця, де проходять заняття.

Тренування в кожній групі проводять три тренера, мають спеціальні ліцензії національної Федерації футболу. Вони працюють без поділу на старшого і помічників і мають абсолютно рівні повноваження. Щотижня один з тренерів групи представляє свою програму занять, яка узгоджується в основних положеннях з методиками, розробленими Федерацією. Довгострокові програми навчально-тренувального процесу, за якими працюють тренери груп, надаються Федерацією футболу. У них викладені навчальні плани, методичні рекомендації з нових напрямків в підготовці футболістів, навчання тактиці, оскільки основне наповнення тренувань задає Федерація. Тренери щомісяця звітують перед Федерацією про свою роботу, складаючи звіт, в якому виставляють оцінки кожному займається, аналізують "плюси" і "мінуси" в технічній і тактичній підготовці кожного учня.

Важливо відзначити, що зараховані до групи діти проходять досить серйозний відбір ще на рівні районів і округів. Механізм такий. Кращі з кращих збираються в збірну району, яка бере участь в різних турнірах зі збірними сусідніх районів. Потім з гравців збірних районів формується збірна округу. Тренери, провідні групи, повинні підтримувати постійний контакт з тренерами команд (районних, окружних), з яких вони відбирають дітей. Ті, на кого звернули увагу тренери груп, запрошуються для пробних занять. На особливому контролі знаходяться найбільш обдаровані й талановиті. Хоча вже саме залучення дитини до тренувань за програмою національної Федерації, можна сказати, є для нього прекрасної мотивацією подальшого спортивного росту.

simonov1.jpgДінаміку розвитку юного футболіста відстежують по тестах, проведених два рази в рік.
Під більш пильним контролем Федерації футболу Німеччини перебувають хлопці від 12 (U-12) до 16 (U-16) років. Для кожної вікової групи розписані і регламентовані форми проведення занять.

В обов'язкову програму навчання входять:
- 10 спеціальних тренувань для воротарів;
- 10 спеціальних тренувань від Федерації;
- 2 тестування спортивними фахівцями (співробітниками спортивних інститутів).

У Німеччині є фахівцем сервісного центру, яка займається розробкою і проведенням тестів по всіх командах, включаючи професійні, для чого залучаються співробітники спортивних інститутів земель і округів.

Важлива складова комплексної системи підготовки футбольної зміни в Німеччині -футбольне школи, які, як правило, організовують колишні футболісти "з ім'ям" під егідою професійних клубів. Проектуючи на українську організацію дитячо-юнацького футболу, ці школи можна назвати "філіями ДЮСШ футбольних клубів". Робота таких шкіл знаходить найактивнішу підтримку з боку місцевих органів влади, тому що вона допомагає розширити коло спілкування дітей зі своїми однолітками і поліпшити фізичне виховання підростаючого покоління.

Наочним прикладом роботи таких шкіл є наша дитячо-юнацька школа, організована Карлом-Хайнцем Кёрбелем.

Одна з форм її роботи - так звана "футбольний тиждень на канікулах". Цей тижневий курс занять дитини у футбольній школі оплачують батьки (вартість - 160 євро). "Футбольні тижня" служать свого роду селекцією найбільш обдарованих. Щотижня тут займаються до 100 осіб (два тренування в день, два турніри).

Дітей екіпірують в форму команди "Айнтрахт". Вони забезпечені всім необхідним для тренувальних занять: на кожного по м'ячу, всілякий тренувальний інвентар, харчування, освіжаючі напої від спонсорів школи, в числі яких можуть бути не тільки фірми, що фінансують головну команду. Для занять використовуються три трав'яних поля і два гаревих. З наступного року планується ще одне поле - зі штучним покриттям. Можна сказати, що тренувальні поля для дітей ні в чому не поступаються таким же газонах для дорослих команд. Притому, що "футбольні тижні" - справа платне, у Франкфурті, наприклад, місця зарезервовані на два роки вперед.

Багато хлопців приходять взагалі без поняття про футбол, але з пристрасним бажанням навчитися грати. Є й ті, хто навчається в дитячих командах різних рівнів.

У групах займаються діти від 7 до 14 років. Кожне тренування розрахована на півтори години. Всі займаються розбиті по віковим групам - 7-8-річні, 9-10-річні, 11-12-річні і 13? 14? Літні.
Під час кожного тренування діти поділяються на чотири групи за видами вправ:
1. Розвиток координації.
2. Відпрацювання технічних прийомів.
3. Удари по воротах.
4. Моделювання ігрових ситуацій.

Схема занять така. На ранковому тренуванні, наприклад, наймолодші перші 45 хвилин займаються розвитком координації, а 9-10-річні - відпрацюванням технічних прийомів. Другу половину тренування вони змінюються видами вправ. Та ж схема і у старших. Одні займаються 45 хвилин ударами по воротах, інші - моделюванням ігрових ситуацій. На другі 45 хвилин вони змінюються вправами. За весь тижневий цикл кожна вікова група по кілька разів займається кожним видом вправ.

simonov2.jpgС кожною групою працюють два тренери. В основному це колишні футболісти. До речі, цього моменту приділяється дуже велика увага: при інших рівних умовах на посаду тренера буде прийнятий колишній футболіст. І вже тим більше він виявиться поза конкуренцією, якщо виступав за "Айнтрахт". Зараз в школі Кёрбеля працюють Сезарі Тоболлік, Уве Мюллер, Юрген Шпарвассер, Хельмут Мюллер, Рональд Борхерс, Йенс Расіевскій.

При школі є ще й академія, в яку відбирають кращих дітей за віковими категоріями 8-10 і 11-12 років. В академії тренування проходять три рази на тиждень. Після 12 років перспективні хлопці за нашою рекомендацією беруть участь у пробних тренуваннях з однолітками з групи підготовки "Айнтрахта".

Всі витрати по організації роботи нашої академії беруть на себе спонсори "Айнтрахта". Навчання в ній безкоштовне. Навчально-тренувальний процес в академії носить більш цільовий характер, ніж під час "футбольних тижнів" на канікулах. Велика увага приділяється основним ігровим елементам:
1. дії гравців в обороні і атаці;
2. вибір гравцем позиції в залежності від місцезнаходження на поле і ігрової ситуації;
3. відкривання і гра без м'яча;
4. зонний метод оборони і взаімоподстраховка.

Дуже велика увага приділяється розвитку координації і технічних навичок, які повинні бути доведені до автоматизму.

Якщо говорити в цілому, система дитячо-юнацького футболу в Німеччині дозволяє, завдяки багаторазовому перегляду дітей в навчальних групах різного рівня, у міру їх дорослішання проводити селекцію обдарованих хлопців 14-15 років для занять на більш професійному рівні. Подальший розвиток юних футболістів багато в чому залежить від ефективності роботи футбольних шкіл безпосередньо професійних клубів.

undefined

ПРОГРАМА НАВЧАННЯ В ГРУПАХ ФЕДЕРАЦІЇ ФУТБОЛУ НІМЕЧЧИНІ

Вікова група U-12
Основна спрямованість навчально-тренувального процесу:
1. Дриблинг, обманні рухи корпусом, фінти.
2. Основи командної гри (передачі, прийом м'яча, відкривання).
3. Ігри на укорочених полях.
Контрольні ігри - півроку в форматі "7х7" між собою, наступні півроку - "11х11" з командами інших районів.

Вікова група U-13
Основна спрямованість навчально-тренувального процесу:
1. Освоєння разминочной програми - розвиток координації, вправи для воротарів, розвиток стрибучості.
2. Основи тактики - контроль захисником переміщень м'яча і партнерів при грі "1 в 1", "2 в 2", "3 в 3", "4 в 4", навчання зонного обороні при чотирьох захисників.
3. Відчинення, "пропозиція" гравців атаки "під пас" партнера.
Контрольні ігри - в форматі "11х11" з командами інших населених пунктів району.
Базова тактична розстановка гравців - 3-4-3.
Повинно практикуватися участь в окружних турнірах, матчі проти команд приватних шкіл.
Для U-12 і U-13 в зимову паузу - участь в турнірах в закритих приміщеннях.

Вікова група U-14
Основна спрямованість навчально-тренувального процесу:
1. Закріплення разминочной програми - техніка та координація, вправи для воротарів, розвиток стрибучості.
2. Сучасна гра в обороні (півроку) - зонна гра в чотири захисники, контратаки, перший пас з глибини, швидкий перехід на захист після втрати м'яча, відпрацювання тактичного елемента "гравці за лінією м'яча".
Контрольні ігри - в форматі "11х11" з командами інших населених пунктів району.
Базова тактична розстановка гравців - 4-4-2.

Вікова група U-15
Основна спрямованість навчально-тренувального процесу:
1. Подальше закріплення разминочной програми - техніка та координація, вправи для воротарів, розвиток стрибучості.
2. Сучасна гра в обороні - взаєморозуміння лінії захисту і півзахисту, відпрацювання дій захисників в ігрових зв'язках, швидка і надійна гра в обороні.
3. Творча гра - організація атак через фланги, різні варіанти комбінаційної гри, підключення до атак гравців оборони і півзахисту, гра в пас, перехресні переміщення в центральній зоні атаки.
Контрольні ігри - в форматі "11х11" з командами інших населених пунктів району.
Базові тактичні розстановки гравців - 4-4-2, 4-3-3.

Вікова група U-16
Основна спрямованість навчально-тренувального процесу:
1. розминочні програма - техніка та координація, розминка воротарів, розвиток стрибучості.
2. Тренування з високим ігровим темпом.
3. Цільові тренування ігрових ситуацій.
4. Командна тактика в тренувальних заняттях - організація гри при швидких переміщеннях суперника, дії захисників у ігрових зв'язках, стримування атак суперника, гра на контратаках.
Контрольні ігри - в форматі "11х11" з командами інших населених пунктів району. Тактична розстановка гравців - 4-4-2, 4-3-3.
Тренування за програмою Федерації завершуються групами 16-річних. Найбільш обдарованих юнаків переглядають тренери груп підготовки команд різних Бундесліги.

Ukrainian English French German Italian Russian Spanish

Огляд матчів

дк 5