12 квітня в Угорщині відбуваються парламентські вибори. Вперше за роки опозиційна партія “ТИСА” під керівництвом Петера Мадяра має шанси перемогти “Фідес” Віктора Орбана. Молодий політик може стати прем’єр-міністром.
Мадяр критикує корупцію режиму Орбана, прагне змінити курс країни, зберігаючи націоналістичні погляди.
Молодість, родина та кар’єра
Петер Мадяр народився 16 березня 1981 року в Будапешті. Йому 45 років. Батько — юрист, мати — суддя, обіймала посади генерального секретаря Верховного суду та заступника голови Національного судового управління. Дід служив суддею Верховного суду. Рідний брат бабусі по материнській лінії — Ференц Мадл, президент Угорщини у 2000–2005 роках.
У дитинстві Мадяр захоплювався політикою. Портрет Орбана висів у його кімнаті. Закінчив юридичний факультет Католицького університету Пазмань Петера у 2004 році, навчався в Будапешті та Університеті Гумбольдта в Берліні.
Після університету працював у суді, перейшов у приватний сектор як юрист-міжнародник. Був громадським активістом, надавав безплатну юридичну допомогу протестувальникам. Симпатизував правому центру, підтримував “Фідес”. Дружив з орбаністами, зокрема з Гергеєм Гуляшем.
Дружина Юдіт Варга — зірка політики, міністр юстиції. Заради неї Мадяр переїхав до Брюсселя. Працював у МЗС Угорщини, представництві при ЄС. З 2015 року відповідав за зв’язки уряду з Європарламентом. З 2018-го очолював Юридичний директорат ЄС Угорського банку розвитку.
Перехід в опозицію та феномен популярності
У 2024 році Варгу звільнили через скандал з помилуванням педофіла — заступника керівника дитячого будинку в Біцке. Разом з президенткою Каталін Новак вона подала у відставку. Мадяр 10 лютого 2024 року написав пост у Facebook, звинуватив Орбана в корупції та пішов з державних посад. Пост став вірусним.
Наступного дня на YouTube-каналі Partizan Мадяр розкрив схеми Орбана. Стрім набрав 2,8 мільйона переглядів.
Мадяр відродив партію “ТИСА” (Tisztelet és Szabadság Párt — Партія поваги та свободи). На виборах до Європарламенту в червні 2024-го посіла друге місце. Він став євродепутатом. Викриває корупцію Орбана через соцмережі та мітинги, оприлюднив записи розмов з дружиною про зловживання.
Орбан контратакував: ексдружина звинуватила Мадяра в насильстві та зрадах. Атаки не вплинули — рейтинги зросли. Мадяр визнає помилки, але йде вперед.
Націоналіст Мадяр туже за “Великою Угорщиною”, але обережніший за Орбана. Підтримує ЄС, розрив з Росією. Не критикує Україну гостро, визнає проблеми у відносинах. На тлі Орбана — менше зло.