Росія несподівано заявила про Великоднє перемир’я, хоча ще недавно відкидала будь-яку паузу у війні. Ця раптова зміна позиції викликала запитання: що саме вплинуло на рішення Кремля?
Чому Путін пішов на паузу
Голова громадської організації “Україна в НАТО” Юрій Романюк в ефірі телеканалу припустив, що Володимир Путін не планував такого кроку добровільно. За його словами, Кремль могли змусити зовнішні фактори.
Романюк звернув увагу на незвичний формат оголошення: припинення бойових дій починається з 16:00 суботи, 11 квітня, а не з початку доби.
Я не думаю, що Путін хотів цього перемир’я, але був змушений під впливом багатьох факторів піти на це перемир’я, – наголосив Романюк.
Серед причин експерт назвав тиск міжнародної переговорної групи та, можливо, православної церкви, для якої Великдень став аргументом за паузу.
Користь для України та перспективи
Романюк не бачить у перемир’ї стратегічного прориву до миру. Воно свідчить про реакцію Москви на обставини, а не зміну намірів.
З одного боку, з християнської норми, із загальнолюдських цінностей добре будь-яке перемир’я, – наголосив Романюк.
Користь полягає в короткій тиші на фронті: військові зможуть відпочити, виспатися перед святом.
Стратегічно у військовому плані нам це нічого не дає. Те, що десь на якихось ділянках фронту військові трошки відпочинуть, може, виспляться, – в цьому є якась користь, – сказав він.
У Кремлі уточнили: пауза до 12 квітня є “гуманітарною” ініціативою без планів продовження. Експерти пов’язують рішення з ударами України по нафті, економічними проблемами Росії та фронтовими невдачами. Глава МЗС Андрій Сибіга наголосив, що українці заслуговують на свято без терору, а Київ діятиме дзеркально.